Roztocze są mikroskopijnymi pajęczakami o śr. 0,1 – 0,5 mm, bytującymi w bezpośrednim otoczeniu człowieka (łóżka, meble tapicerowane, wykładziny, dywany). Roztocze żyją w każdym domu. Nie przenoszą żadnych chorób, stają się problemem dopiero wówczas, gdy reaguje na nie alergicznie któryś z członków rodziny. Mogą wtedy wywołać katar, alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry lub astmę. Największe znaczenie kliniczne mają dwa gatunki roztoczy kurzu domowego: Dermatophogoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Optymalne warunki rozwoju roztoczy to temperatura 25 – 30° C oraz wilgotność powyżej 70%. Najlepszą pożywką jest złuszczony naskórek, ludzki i zwierzęcy, pyłki roślin, pleśnie.
Długotrwałe narażenie na roztocze następuje w czasie snu, a także siedzenia na wyściełanych meblach, gdy źródło kurzu znajduje się blisko ust. Jesienią, z nadejściem okresu grzewczego, z powodu obniżonej wilgotności powietrza większość roztoczy ginie. Nie wpływa to jednak na obniżenie stężenia alergenów roztoczy. W tym czasie dolegliwości wręcz się nasilają. Dzieje się tak dlatego, że silnie alergizujące wydaliny roztoczy pozostają, wyschnięte unoszą się w powietrzu i są wdychane przez człowieka. Jednocześnie, pojawiające się – co kilka tygodni – młode pokolenia zapewniają ciągłość gatunku. Tradycyjne sposoby sprzątania, jak regularne odkurzanie, stosowanie środków piorących, tylko nieznacznie i na krótki czas zmniejszają ich ilość. Konieczne jest używanie środków profilaktycznych zapewniających skuteczną i trwałą ochronę.
Ogranicznie ekspozycji łagodzi bowiem kliniczne objawy uczulenia i pozwala na zmniejszenie zużycia leków. U dzieci z alergią na roztocze zmniejsza się ryzyko rozwoju nadreaktywności oskrzeli i objawów astmatycznych.
Allergocover – natychmiastowe zmniejszenie dolegliwości w czasie snu.
Najlepsze warunki do rozwoju roztoczy panują w łóżku, tu również chory spędza przeciętnie 1/3 życia i tutaj jego dolegliwości związane z alergią na roztocza są największe.
Najskuteczniejszym działaniem zapobiegawczym jest nałożenie na materace, kołdry i poduszki pokrowców nieprzepuszczalnych dla roztoczy i ich odchodów, a na nie dopiero zwykłej pościeli. Pokrowce Allergocover są wykonane z poliestrowej mikrofazy, jednowarstwowego, bardzo gęsto tkanego materiału, przepuszczalnego dla pary wodnej i powietrza dzięki obecności miliardów mikroskopijnych por. Wykazano, że materiał ten zatrzymuje ok. 92% cząstek o średnicy 1,0-5,0 mikrometrów ( odchody roztoczy są znacznie większe: 10 – 40 mikrometrów ). Dzięki tak dobranej średnicy otworów stanowią one również barierę dla alergenu głównego kota Fel d 1( wielkość < 6 mikrometrów ).
Ponadto z Allergocover nie uwalniają się żadne cząstki drażniące drogi oddechowe pacjenta, ma własciwości antystatyczne, jest lekki, trwały, nadaje się do wielokrotnego prania w temperaturze do 60°C.
Allergocover zaopatrzony jest w specjalne, szczelne zamki błyskawiczne, które uniemożliwiają przedostawanie się roztoczy.
W 1998r. holenderska organizacja konsumentów „Consumentenbond” przeprowadziła porównanie 8 dostępnych na ich rynku pokrowców przeciwroztoczowych ( jakość, cena ). Za najlepszy produkt w tym plebiscycie uznano właśnie Allergocover. W tym również roku przeprowadzono retrospektywną analizę 111 pacjentów używających pokrowców Allergocover przez 3-4 lata. Przed otrzymaniem pokrowców tylko 3% pytanych czuło się dobrze lub bardzo dobrze, po ich zastosowaniu odsetek ten wzrósł do 86%. U 63% pacjentów poprawa nastąpiła w ciągu 4 tygodni, u 28% w ciągu następnych miesięcy, tylko u 9% nie odnotowano żadnej poprawy. Oczywiście pacjenci byli cały czas leczeni ( leki objawowe, odczulanie ), ale z kwestionariuszy wynika ścisły związek czasowy poprawy samopoczucia i otrzymania pokrowców. 84% pacjentów podawało duży komfort snu, bez nadmiernego pocenia.
[ Allergologie 1998; 11: 534-540 ]